معرفی جشنواره
معرفی جشنواره

جشنواره ملی حرکت ویژه انجمن‌های علمی دانشجویی و با تأکید بر هم ­افزایی، تکثیر ایده­ های خلاق و ایجاد انگیزه و نشاط در انجمن‌های علمی دانشجویی همه ساله برگزار می‌شود. این جشنواره تلاش می­کند تا مبنا و مبداء حرکتی نوین برای سازماندهی فعالیت‌های علمي دانشجویی باشد. جشنواره‌ی ملی حرکت، به تعبیری دیگر، حرکتی است ملی برای شکوفایی استعدادهای شگرف جوان خلاق و اندیشمند ایرانی، برای اعتلای ایران و ایرانی و برای ارتقاء موقعیت و اندیشه‌های کمال‌جویی ایرانی و برای ایجاد فردایی بهتر، ایرانی‌آبادتر و آزادتر در پرتو اراده‌ و استعدادهای جامعه دانشجویی کشور.
اين جشنواره سالانه توسط اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، پژوهشگاه‌ها و سایر مراکز علمی با حمایت دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی برگزار می­شود.

اهداف جشنواره

بنابر ماده یک دستورالعمل اجرایی جشنواره اهداف برگزاری از قرار زیر است:

ماده 1- اهداف

- شناسایی انجمن­های علمی دانشجویی موفق و تقدیر از فعالان این انجمن­ ها

- انعکاس فعالیت‌های الگو و موفق

- ایجاد تحرک توام با جهت­دهی فعالیت­های انجمن­های علمی دانشجویی

- ایجاد زمینه به منظور هم­افزایی انجمن­های علمی دانشجویی از طریق انتقال تجارب موفق

- ایجاد بستر مناسب به منظور آشنایی صاحبان صنایع و معادن، حرف و مشاغل، سازمان­های دولتی و غیردولتی با ظرفیت­ها و توانمندی­های انجمن­های علمی دانشجویی

دستورالعمل اجرایی نهمین جشنواره ملی حرکت

دستورالعمل اجرايي نهمين جشنواره ملي حركت كه به تصويب معاون محترم فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري رسيده است جهت استفاده به دانشگاه هاي سراسر كشور ابلاغ گرديد.

اداره كل فرهنگي و اجتماعي از كليه معاونين، مديران و كارشناسان انجمن هاي علمي دانشگاه ها درخواست مي نمايد كه با توجه به تغييرات دستورالعمل نسبت به دوره هاي پيشين جشنواره، در بخش هاي مختلف رقابت و نحوه حضور دانشگاه در مرحله ملي دقت لازم را بعمل آورند.

بديهي است كه مبناي عمل در بخش هاي مختلف جشنواره و فرآيند و مبناي داوري در مرحله ملي جشنواره، اين دستورالعمل خواهد بود.

جهت دريافت فايل دستورالعمل اجرايي نهمين جشنواره ملي حركت اينجا را كليك فرمائيد.

دستورالعمل اجرائی

جشنواره ملی حرکت

ویژه دستاوردها و آثار انجمن­های علمی دانشجویی

- دوره نهم-

مقدمه

جشنواره ملی حرکت ویژه انجمن‌های علمی دانشجویی سالانه توسط اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، پژوهشگاه‌ها و سایر مراکز علمی با حمایت دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی برگزار می­شود.

ماده 1- اهداف

- شناسایی انجمن­های علمی دانشجویی موفق و تقدیر از فعالان این انجمن­ها

- انعکاس فعالیت‌های الگو و موفق

- ایجاد تحرک توام با جهت­دهی فعالیت­های انجمن­های علمی دانشجویی

- ایجاد زمینه به منظور هم­افزایی انجمن­های علمی دانشجویی از طریق انتقال تجارب موفق

- ایجاد بستر مناسب به منظور آشنایی صاحبان صنایع و معادن، حرف و مشاغل، سازمان­های دولتی و غیردولتی با ظرفیت­ها و توانمندی­های انجمن­های علمی دانشجویی

ماده 2- کلیات

جشنواره ملی حرکت شامل دو بخش نمایشگاهی و رقابتی است:

- بخش نمایشگاهی: حضور کلیه دانشگاه­ها و موسسات آموزش عالی کشور در بخش نمایشگاهی بلامانع است.

- بخش رقابتی: دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به منظور حضور در بخش رقابتی جشنواره ملی حرکت باید جشنواره دانشگاهی حرکت را برگزار و آثار برگزیده دانشگاهی را به دبیرخانه جشنواره ملی حرکت ارسال نمایند. آثار و دستاوردهای ارسالی به دبیرخانه مرکزی توسط داوران جشنواره ارزیابی شده و آثاری که بیشترین امتیاز را کسب کنند به عنوان برگزیده جشنواره ملی حرکت در آیین پایانی جشنواره معرفی خواهند شد.

ماده 3- زمانبندی جشنواره

دبیرخانه مرکزی جشنواره حداکثر تا تاریخ 31 خردادماه 1395 آثار برگزیده دانشگاهی را از طریق سامانه جشنواره دریافت خواهد کرد. آیین پایانی جشنواره در نیمه دوم سال 1395 برگزار خواهد شد.

ماده 4- شرکت کنندگان

الف- بخش رقابتی: شرکت­کنندگان در بخش رقابتی جشنواره ملی حرکت انجمن­های علمی دانشجویی دانشگاه­ها و موسسات آموزش عالی هستند که در جشنواره دانشگاهی برگزیده شده­اند و آثار ایشان به دبیرخانه مرکزی جشنواره ملی ارسال شده است.

ب- بخش نمایشگاهی: در بخش نمایشگاهی، کلیه دانشگاه­ها می­توانند غرفه­ای جهت ارائه دستاوردهای انجمن­های علمی خود داشته باشند.

تبصره: دانشگاه­های ستادی اعم از پیام نور، جامع علمی کاربردی، فنی و حرفه ای و فرهنگیان نیز مشمول این آیین نامه می باشند. ضروری است تا این دانشگاه­ها آثار برگزیده را از کلیه مراکز و واحدهای دانشگاهی خود طی فرایندی انتخاب و به دبیرخانه جشنواره ملی ارسال کنند. دانشگاه­های پیام نور، علمی کاربردی و فنی و حرفه ای هر کدام تا سه برابر ظرفیت و دانشگاه فرهنگیان همانند دیگر دانشگاه­ها امکان ارسال اثر دارند.

ماده 5 - شرایط آثار ارسالی به بخش رقابتی

1- آثار باید در قالب یک گزارش از فعالیت­های انجمن علمی دانشجویی باشد.

2- فعالیت­های گزارش شده باید در بازه اردیبهشت 94 تا اردیبهشت 95 انجام پذیرفته باشد. فعالیت­هایی که در این بازه انجام نشده­اند، در فرایند داوری ارزیابی نخواهند شد.

3- هیچ انجمن علمی نمی تواند برای دو سال پیاپی با یک عنوان فعالیت برگزیده شود.

4- فعالیت­های گزارش شده باید ماحصل برنامه­ها و مدیریت شورای مرکزی انجمن علمی باشد. آثار و دستاوردهایی که شورای مرکزی انجمن علمی در آن نقشی نداشته باشد مورد ارزیابی و داوری قرار نخواهد گرفت.

تبصره: دانشگاه ها موظفند آثار برگزیده مرحله دانشگاهی جشنواره ملی حرکت را بر اساس فرم های مربوط تکمیل و به همراه مستندات در تاریخ مقرر به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند. قابل ذکر است که هرگونه اشتباه و یا تعلل در ارسال آثار متوجه دانشگاه می باشد.

ماده 6- شورای سیاست گذاری جشنواره

به منظور سیاست گذاری و برنامه ریزی کلان جشنواره ملی حرکت شورایی متشکل از مدیرکل فرهنگی و اجتماعی، دبیر جشنواره، دبیر اجرائی جشنواره، کارشناس مسئول جشنواره و یکی از افراد صاحب‌نظر به انتخاب مدیرکل فرهنگی و اجتماعی تشکیل می­شود. وظایف شورای سیاست گذاری عبارت است از

1- بررسی و نهایی­سازی کاربرگ‌های ارزیابی و داوری

2- تدوین شاخص­های انتخاب داوران

3- اخذ گزارش از فرایند داوری و نظارت بر آن

4- نظارت بر روند اجرائی و اخذ گزارش از دانشگاه میزبان و برنامه­ریزی برگزاری جشنواره

ماده 7- حوزه های رقابت

جشنواره در سه بخش رقابتی «انجمن علمي فعال»، «انجمن علمي خلاق» و «دانشگاه برگزيده» برگزار مي شود كه هر بخش شامل حوزه­هاي رقابتي زير مي شود:

الف- انجمن‌ علمی فعال

در بخش «انجمن علمی فعال» کلیه فعالیت‌های یک‌ساله انجمن علمی که حائز شرایط ماده 5 باشد، مورد ارزیابی و داوری قرار می‌گیرد. حوزه‌های رقابت جایزه «انجمن‌ علمی فعال» عبارت است از:

 1. آموزش
 2. ترویج
 3. مسابقه علمی
 4. نشریه (هر دانشگاه تا 3 نشريه)
 5. کتاب
 6. اختراع، ابتکار و نوآوری (هر دانشگاه تا دو اثر می­تواند ارسال کند.)
 7. کارآفرینی (هر دانشگاه تا دو اثر می­تواند ارسال کند.)
 8. انجمن علمی دانشجویی برگزیده

ب- انجمن علمي خلاق

در بخش «انجمن علمی خلاق» ثمربخش‌ترین، خلاقانه‌ترین و نوآورانه‌ترین فعالیت‌ انجمن علمی که حائز شرایط ماده 5 باشد، مورد ارزیابی و داوری قرار می‌گیرد. شعار این بخش از جشنواره «چه مشکلی را؛ چگونه حل کردید؟» است. حوزه‌های رقابت جایزه «انجمن علمی خلاق» عبارت است از:

 1. انجمن علمی و مشارکت دانشجویی
 2. انجمن علمی و آزاداندیشی
 3. انجمن علمی و اخلاق حرفه‌ای و آکادمیک
 4. انجمن علمی و ترویج کارآفرینی
 5. انجمن علمی و اقتصاد مقاومتي
 6. انجمن علمی و مشارکت اساتید
 7. انجمن علمی و مفاخر
 8. انجمن علمی و محیط زیست
 9. انجمن علمی و تعاملات علمي بين المللي
 10. بخش آزاد

ج- دانشگاه برگزيده

در بخش دانشگاه برگزيده عملكرد دانشگاه در حمايت از انجمن­هاي علمي دانشجويي و ايجاد زمينه براي فعاليت اين مجموعه­ها در كنار ارزيابي كيفيت آثار ارسالي در بخش­هاي انجمن علمي فعال و انجمن علمي خلاق مدنظر خواهد بود.

ماده 8- شاخص­های ارزیابی و داوری

الف- بخش انجمن علمی فعال

به منظور ارزیابی آثار و دستاوردهای بخش «انجمن علمی فعال»، معیارها در 4 شاخص زیر دسته‌بندی و در فرم­های داوری لحاظ خواهد شد:

1- ارزیابی علمی و محتوایی

2- ارزیابی کمی و شکلی

3- ارزیابی میزان مشارکت در برنامه­ها

4- ارزیابی گزارش و مستندسازی

ب- بخش انجمن علمی خلاق

به منظور ارزیابی آثار و دستاوردهای بخش «انجمن علمی خلاق»، معیارها در 4 شاخص زیر دسته‌بندی و در فرم­های داوری لحاظ خواهد شد:

1- فعالیت کاربردی و متناسب با نیازهای جامعه

2- میزان مشارکت دانشجویان، نقش ایشان و کارِگروهی

3- خلاقیت در عنوان، مقدمات و اجرا و نوآوری در فرم و محتوای فعالیت

4- کیفیت و جامعیت گزارش و مستندات

ج- بخش دانشگاه برگزيده

به منظور ارزيابي عملكرد دانشگاه‌ها در حوزه انجمن‌هاي علمي، معیارها در 4 شاخص زیر دسته‌بندی و در فرم­های داوری لحاظ خواهد شد:

1- حمايت دانشگاه از انجمن‌هاي علمي (رعايت آئين­نامه، حمايت از انجمن­هاي علمي و تامين امكانات مورد نياز، برگزاري جشنواره دانشگاهي حركت)

2- ميزان مشاركت و همكاري با وزارت علوم در حوزه انجمن‌هاي علمي (همكاري با سامانه‌ها، حمايت از تشكيل و فعاليت اتحاديه‌ها، ميزباني برنامه‌هاي ملي و منطقه‌اي)

3- ميانگين امتيازات بخش انجمن علمي فعال (به شرط حضور در حداقل 4 حوزه)

4- ميانگين امتيازات بخش انجمن علمي خلاق (به شرط حضور در حداقل 5 حوزه)

ماده 9- فرایند داوری آثار

فرایند داوری شامل نهایی سازی شاخص­های ارزیابی، انتخاب داوران، داوری آثار و مشخص شدن برگزیدگان جشنواره می شود. داوران جشنواره از میان افرادی انتخاب می‌شوند که یک یا چند ملاک زیر را داشته باشند:

 1. سطح علمی و تجربه مناسب و مرتبط
 2. آشنایی با جشنواره ملی حرکت و انجمن های علمی دانشجویی
 3. سابقه حضور در انجمن های علمی اساتید
 4. سابقه فعالیت در حوزه فرهنگی دانشگاه­ها
 5. سابقه کسب مقام در جشنواره ملی حرکت

الف- مرحله نخست داوری

در مرحله اول داوری تمامی آثار ارسالی در هر دو بخش انجمن علمی فعال و انجمن علمی خلاق توسط حداقل دو داور مستقل ارزیابی می‌شوند. جمع بندی نهایی نتایج داوری باید در یک جلسه مشترک توسط شورایی متشکل از داوران منتخب انجام پذیرد.

ب- مرحله دوم داوری

در هر یک از حوزه‌های رقابتی بخش انجمن علمی خلاق، سه اثر که بیشترین امتیاز را در مرحله نخست داوری کسب کرده باشند، دو هفته قبل از برگزاری جشنواره معرفی می‌شوند. انتخاب برترین انجمن علمی در مرحله دوم داوری در زمان برگزاری جشنواره و طی یک مراسم عمومی با حضور داوران انتخاب خواهند شد. هر یک از انجمن‌های علمی برگزیده مرحله اول داوری 2 دقیقه زمان دارد تا در حضور داوران جشنواره فعالیت و تجربیات خود را تشریح کنند.

ماده 10. آثار برگزیده

در آئین اختتامیه جشنواره از انجمن علمی برگزیده به ترتیب زیر تقدیر خواهد شد:

 1. اهدای تندیس جشنواره ملي حرکت
 2. اهدای لوح ويژه به انجمن برگزیده
 3. اهدای لوح تقدیر به اعضای فعال انجمن برگزیده (حداکثر تا 5 نفر)
 4. اهدای جایزه­ی نقدی به اعضای فعال انجمن برگزیده (حداکثر تا 5 نفر)

تبصره 1: جوایز ذکر شده به نماینده دانشگاه حاضر در مراسم اختتامیه تقدیم خواهد شد. نماینده دانشگاه لزوما باید از کارمندان دانشگاه (ترجیحا کارشناس انجمن های علمی دانشگاه) باشد. جایزه نقدی باید توسط معاونت فرهنگی دانشگاه بین اعضای فعال انجمن برگزیده توزیع شود. اهداء جوایز منوط به حضور دانشگاه در بخش نمایشگاهی است.

تبصره 2: مبلغ جایزه نقدی توسط شورای سیاست‌گذاری جشنواره تعیین می­شود.

ماده 11. هرگونه اصلاح و تغيير در اين آيين نامه با پیشنهاد ذینفعان و شورای سیاستگذاری به معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام خواهد شد.

ماده 12. این دستورالعمل در 12 ماده و 4 تبصره در تاریخ 04/02/1395 به تصویب معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید و از زمان تصويب قابل اجراست.

1-آموزش

2-ترویج

3-مسابقه علمی

4-نشریه (هر دانشگاه تا 3 نشريه)

5-کتاب

6-اختراع، ابتکار و نوآوری (هر دانشگاه تا دو اثر می­تواند ارسال کند)

7-کارآفرینی (هر دانشگاه تا دو اثر می­تواند ارسال کند)

8-انجمن علمی دانشجویی برگزیده

1-انجمن علمی و مشارکت دانشجویی

2-انجمن علمی و آزاداندیشی

3-انجمن علمی و اخلاق حرفه‌ای و آکادمیک

 4-انجمن علمی و ترویج کارآفرینی

5-انجمن علمی و اقتصاد مقاومتي

6-انجمن علمی و مشارکت اساتید

7-انجمن علمی و مفاخر

8-انجمن علمی و محیط زیست

9-انجمن علمی و تعاملات علمي بين المللي

10-بخش آزاد

جشنواره ملی حرکت در سه بخش رقابتی اصلی برگزار خواهد شد:
- جایزه انجمن علمی فعال (در هشت حوزه رقابتی)
- جایزه انجمن علمی خلاق (در ده حوزه رقابتی)
- جایزه دانشگاه برگزیده
داوری آثار در بخش انجمن علمی فعال بصورت غیرمتمرکز و در یک مرحله انجام می پذیرد. داوران جشنواره بر اساس فرم های داوری و همچنین شیوه نامه داوری جشنواره ارزیابی خود از هر یک از آثار ارسالی را به دبیرخانه مرکزی (اداره کل فرهنگی و اجتماعی) ارسال می کنند. هر اثر حداقل توسط دو نفر داوری می شود و در مواردی که به دقت بیشتری احتیاج باشد داوری سومی نیز صورت می پذیرد. پس از پایان این مرحله آراء داوران جمع بندی و انجمن های برتر در هر حوزه انتخاب خواهد شد.
داوری آثار بخش انجمن علمی خلاق دو مرحله دارد، مرحله اول همانند بخش انجمن علمی فعال انجام می شود. برگزیدگان این مرحله این امکان را می یابند تا در زمان جشنواره در حضور داوران گزارشی از فعالیت خود را در دو دقیقه تشریح کنند و ابعاد خلاقانه فعالیت را تشریح نمایند. جمع بندی نهایی در خصوص آثار این بخش توسط داوران پس از پایان ارائه همه انجمن های برتر مرحله اول اعلام خواهد شد.
در بخش دانشگاه برگزیده نیز داوری همانند بخش انجمن علمی فعال و مبتنی بر فرم داوری مختص این بخش انجام می پذیرد.